Ugrás a tartalomra

Bevezetés az európai uniós források rendszerébe: 2016. május 31.

“Szabadkán volt az első állomása a budapesti székhelyű Magyar Fejlesztési Központ és a Szabadkán bejegyzett Bíró Károly Alapítvány tájékoztató körútjának, amelynek központi témája a Szerbiából lehívható direkt brüsszeli pályázati rendszer volt. A képzésre a vajdasági magyar intézményvezetők, iskolaigazgatók és civil szervezetek képviselői kaptak meghívást.

Kiss Antal miniszteri biztos, a Magyar Fejlesztési Központ ügyvezető igazgatója elmondta, szervezetük a Brüsszelben elérhető, sok esetben határon átnyúló pályázatokhoz nyújt útmutatást és segítséget a három állomásos Vajdasági körút során az itt élő magyaroknak. A miniszteri biztos kiemelte, a vajdasági magyarok is egyenrangú uniós állampolgárok, így a brüsszeli programokban ők is részt vehetnek. Ebben segít a szervezet által üzemeltetett két honlap, a pályázatokmagyarul.eu és a nyerőmagyarok.eu, amelyeket azért indítottak el, hogy a magyar emberek elhiggyék, hogy képesek pályázni és nyerni ‒ hangsúlyozta a Magyar Fejlesztési Központ vezetője Szabadkán. Hozzátette: soha ennyi lehetőség nem állt a 13 milliós magyar közösség rendelkezésére, mint most. Kiss Antal bemutatta továbbá a Nyerő magyarok című kiadványt, amely olyan magyar projekteket mutat be, amelyek sikeresen szerepeltek a közvetlenül Brüsszelben elérhető uniós pályázatokon.

A bemutatott honlapon egy helyen fellelhető az összes Európai Bizottság által kiírt pályázat. A pályázatokat ‒ az Erasmus közvetlenül+ program kivételével ‒ közvetlenül Brüsszelben fogadják és bírálják el. Többségük csupán az EU tagországok számára nyitott, de vannak olyanok is, amelyekbe Szerbia is becsatlakozhat ‒ ismertette dr. Nagy Szilvia Anikó előadó.

A Bíró Károly Alapítvány fő célja a vajdasági magyarság európai integrációjának elősegítése ‒ nyilatkozta a Vajdaság Mának az alapítvány ügyvezetője, Nagy Miklós. Ezért hívták meg a Magyar Fejlesztési Központ munkatársait, akik a direkt brüsszeli források lehívásában segítik mind az anyaországi, mind a határon túli magyarokat. A rendezvények célja egyrészt, hogy egy forrástérkép készüljön a Szerbiából elérhető támogatási lehetőségekről, másrészt bemutassák a közvetlenül Brüsszelből elérhető pénzügyi forrásokat az intézményvezetőknek, oktatási intézeteknek és civil szervezetnek, valamint hozzájáruljanak a jövőbeli partnerségi kapcsolatok létrejöttéhez a vajdasági és a magyarországi, illetve uniós szervezetek között.

A Bíró Károly Alapítvány hamarosan folytatja a fiatalokat megcélzó tavasszal elindult képzéssorozatát, amelynek következő állomása Budapesten valósul meg, végül pedig Brüsszelben is megismerkedhetnek a részvevők az EU intézményrendszerével és a csatlakozási folyamatokkal, valamint azok hatásaival. Idén szerveznek még egy informatikai képzést is, illetve hamarosan üzembe helyezik az alapítvány honlapját, ahol a további képzésekkel kapcsolatos információk is elérhetővé válnak, a Bíró Károly Alapítvány jelenleg a közösségi oldalakon keresztül tájékozatja az érdeklődőket ‒ ismertette Nagy Miklós ügyvezető.

A Magyar Fejlesztési Központ munkatársainak következő előadásaira szerdán kerül sor a zentai Városháza dísztermében 11 órai kezdettel, majd 16 órakor az újvidéki Európa Kollégiumban zárul a vajdasági tájékoztató körút. Az ismertetőket követően a résztvevők lehetőséget nyerhetnek egy háromnapos magyarországi képzésre is, amennyiben sikeresen kitöltik a képzésről szóló kérdőívet.”

Basity Gréta